Kampania społeczna „Kiedy Ci źle, krzyknij NIE!” - 13.11.2019r.

Galeria » Kampania społeczna „Kiedy Ci źle, krzyknij NIE!” - 13.11.2019r.

„Dzieckiem być w dorosłym świecie  nie jest łatwo. To nie żarty. Ty człowiekiem jesteś przecież ważnym i szacunku wartym. Gdy Ci ludzie zagrażają pełni złości i przemocy, jeśli Ci się dzieje źle – Krzyknij NIE !!!“

Dnia 13 listopada w przedszkolu 422 odbyła się kampania społeczna pod hasłem „Kiedy Ci źle – Krzyknij – NIE”. Głównym założeniem projektu było zwiększenie świadomości zarówno dzieci jaki i dorosłych na aspekt problematyki przemocy wobec dzieci, kształtowanie umiejętności mówienia NIE w sytuacjach niebezpiecznych, uczenie rozpoznawania sygnałów zwiastujących zagrożenie , unikanie ich oraz uświadomienie dzieciom , że w przypadku sytuacji trudnych mogą liczyć na pomoc ze strony  dorosłych w szczególności tych z najbliższego otoczenia. Podczas spotkania dzieci miały możliwość  min. oglądnięcia  filmu pt. „Gadki z psem“ –  był to akronim pięciu wskazówek, które mogą ochronić dziecko przed przemocą. Dzieci dowiadują się z nich, że to one decydują o swoim ciele, mają prawo, żeby na coś się nie zgodzić, a gdy są zaniepokojone lub zmartwione, powinny szukać pomocy. Poza tym przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w scenkach sytuacyjnych, poznały swoje prawa ale też i obowiązki.

Ponadto w holu przedszkola została przygotowana wystawka  pt. „ Nasze prawa – ważna sprawa“ ,oraz „Gadaninki“ -  gazetka opracowana na podstawie wypowiedzi i rysunków dzieci, których tematem było „Co to znaczy, że dzieci mają swoje prawa?“. Natomiast rodzice drogą elektroniczną  otrzymali przygotowaną prezentację oraz film : pt. „Zamiast klapsa“

Jako dorośli musimy wiedzieć, iż wiele dzieci nigdy nie usłyszało, że nie zawsze muszą być posłuszne dorosłemu. Dzieci bardzo poważnie traktują najczęstszy sposób manipulacji  i instrukcję: nie mów nikomu. Nie wiedzą, że nie ma takiego sekretu, o którym nie można powiedzieć, jeśli coś niepokoi i martwi. Sprawcom jest łatwiej skrzywdzić dzieci, które nie czują własnych granic i takie, którym brakuje wiedzy. Chcemy, żeby dostęp do podstawowych wiadomości  miały wszystkie dzieci i żeby utrwalały je tak samo często, jak reguły przechodzenia przez jezdnię .

Kampania  społeczna pt. „Kiedy Ci źle – krzyknij nie“ – jest jedną z inicjatyw, jakie podejmujemy w ramach tematu rocznego dotyczącego kształtowania przez przedszkole wartości społecznych i obywatelskich w zakresie znajomości praw i obowiązków wśród dzieci w duchu idei wychowawczych Janusza Korczaka. Jednym z takowych przedsięwzięć  a i w związku z przypadającą w tym roku 30-stą rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka przedszkole organizuje pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Unicef Polska oraz Burmistrza Dzielnicy Bielany konkurs ogólnopolski pt. „ Mam prawo do ... „ (książeczka) Głównym celem jest kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw, popularyzowanie wiedzy na temat różnych aspektów praw dziecka zapisanych w Konwencji o Prawach Dziecka, propagowanie wśród dzieci ich praw i wartości  według myśli pedagogicznej Janusza Korczaka.

Jako przedszkole chcemy, aby dzieci znały swoje prawa i obowiązki, wierzyły w siebie i cieszyły się życiem. Pragniemy , aby wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Chcemy je chronić przed krzywdzeniem i pomagać tym, które tej krzywdy doświadczyły. Chcemy wspierać rodziców i opiekunów w ich drodze do dobrego rodzicielstwa, bo przecież jak mówił sam Janusz Korczak:  Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. […] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie.